Ruh Sağlığına İyi Gelen Yiyecekler

Kimi besinler içlerinde bulunan çeşitli vitamin, mineral ve besin maddeleri nedeni ile ruh halinizi olumlu yönde etkilemeye yardımcı olmaktadır. Vücudunuzun yaşadığı hormonal değişimler ya da vitamin, mineral eksikliği kendinizi ruhsal olarak çökkün hissetmenize neden olabilir. Böyle zamanlarda aşağıdaki besinler ruh halinizi olumlu yönde etkilemeye yardımcı olacaktır.

Ruh Sağlığına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

  • Halsiz ve yorgun olduğunuz zamanlarda: süt, peynir, ayran gibi süt ve süt ürünlerini tüketmeniz kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.
  • Öfkeli ve sinirliyseniz: kahve, sigara, ve alkolden uzak durun. Kısa vadede sizi rahatlatsalar bile uzun vade de etkileri tam tersi yönde olmaktadır. Böyle bir durumda adaçayı, yeşilçay, maydanoz, ceviz, bal, fındık, çikolata gibi yiyecekler kendinizi daha iyi hissetmenize yardım etmektedir.
  • Kaygılı hissediyorsanız: balık, muz, şeftali, çikolata(şekersiz ve bitter olması önemli), badem, deniz yosunu, süt ürünleri kaygınızı azaltmanıza yardımcı olmaktadır.
  • Stresli hissediyorsanız: safran, kaju, kakule,badem, kakao gibi besinler sinir sisteminizi yatıştırıcı etkiye sahiptir.
  • Mutlu hissetmek için: yeşillik, ananas, kivi, muz, çilek, bal, tavuk gibi besinleri tüketmeniz gerekmektedir. Bu besinlerin vücudunuzun seratonin hormonu üretmesine yardımcı olmaktadır.
  • Özgüveninizi arttırmak istiyorsanız: bol bol balık tüketin. İçinde bulunan fosfor özgüvenin kazanılması için etkilidir. Ayrıca kurubaklagillerin tüketimi de özgüven kazanmanıza yardımcı olacaktır.
  • Depresyondaysanız: avokado, maydanoz, kabak çekirdeği, süt, ceviz, nohut, peynir, muz, patates, biftek, brokoli, tahıllar, fıstık ezmesi, yer fıstığı, badem, kakao, balık ve balık yağı gibi besinler kendinizi daha iyi hissetmeniz açısından size yardımcı olacaktır.

Unutmayın ruh ve beden sağlığı bir bütündür. Bu nedenle yediğiniz içtiğin şeyler de sizi ruhen etkileyecektir. Ne kadar iyi beslenirseniz kendinizi okadar iyi hissedersiniz. Ayrıca bol bol su içmekte ruh sağlığınız için çok önemlidir. Su en doğal antidepresan olarak bilinmektedir. Vücudunuz yeteri miktarda su almadığı takdirde depresyon belirtileri yaşamaya başlayablirsiniz. Ayrıca düzenli olarak egzersiz yapmakta kişinin ruh halini olumlu yönde etkilediği bilinen bir gerçektir. Sağlıklı beslenme ve egzersizin yanı sıra bir psikologtan da yardım almak hayat kalitenizi iyi yönde etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir