Ivan Petrovich Pavlov Kimdir Kısaca ?( 1849 – 1936 )

Rusya’nın Ryazan kasabasında 26 Eylül 1849 yılında doğdu. Babası bir rahipti. Ivan ailenin en büyük çocuğuydu. 11 kardeşi vardı. 7 yaşındayken balkondan düştüğü için görme bozuklukları yaşadı. Bu sebeple 11 yaşına kadar okula gidemedi. Evde eğitim aldı. Babasından bahçe işlerini annesinden ise ev işlerini yapmayı öğrendi.

Pavlov Öğrenimi

1860 yılında ilahiyat fakültesine girdi. Burada ilerici düşünürlerin kitaplarını bol bol okudu. 1870 senesinde St. Petersburg Üniversitesinde fizik bilimleri okulunda doğa tarihi okumaya başladı. Özellikle biyoloji konusuna oldukça ilgiliydi. Pavlov pankreas sinirleri ile ilgili ayrıntılı bir çalışma yürüttü ve bunun karşılığında altın madalya ile ödüllendirildi.

1875 yılında fizyoloji ile ilgili çalışmalarını devam ettirmek amacı ile tıp akademisine girdi. Burada çıkan öğrenci isyanının ardından Pavlov istifa etti. 1881 yılında evlendiği eşi Serafina Vassilievna Kartatievskaya adındaki eşi ile büyük bir yoksulluk yaşamaya başladı.

Pavlov bir süre sonra ünlü Fransız fizyolog Sergie Botkin’in müdür olduğu veterinerlik enstitüsünde asistan olarak işe başladı. Aldığı maaş çok azdı. Temel ihtiyaçlarını karşılamaya ancak yetiyordu. Çalıştıkları laboratuvar yıkık dökük bir yerdi. Ancak Pavlov burada 1o yıllık süre içinde 15 tane doktora projesi gerçekleştirdi. Ayrıca nörofizyoloji çalışmalarına devam etti.

Pavlov Nobel Ödülü

1884 – 1886 arasında Almanya’dan burs kazandı. Bir nörofizyoloji laboratuarında çalışmalarına devam etti. 1895 yılında St Petersburg’da bir fizyoloji kürsüsü kurdu. Kısa bir süre sonra İmparatorluk Deneysel Tıp Enstitüsü’nün fizyoloji bölümünün yönetimine geçti. 1904 yılında mide suyu salgılarının hangi sinirsel mekanizmalar tarafından uyarıldığı ile ilgili çalışması sonucunda Nobel ödülü kazandı. Ayrıca Nobel yeni başladığı koşullu refleks araştırmasına da uzunca yer verdi. Bu çalışma psikolojide çok etkili olan bir çalışmaydı.

Hayvanların zalimce katledilmesine karşı çıksa da insan yararına olacaksa bunun yapılmasını savunuyordu. Pek çok köpek Pavlov’un bilgi arayışları sırasında feda edildi.

1893 yılından Alfred Nobel tarafından yapılan cömer bağışlar sayesinde bir dizi laboratuvar kurdu. 1936 yılında nörofizyolojik araştırmalar konusunda hala çalışırken hayatını kaybetti.

Pavlov’un Psikolojiye Katkıları

Psikolog, fizyolog ve hekim olarak bilinir. Hem psikofizyoloji hem deneysel psikolojinin kurucusu sayılır. Pavlov psikoloji dünyasında klasik koşullanma deneyi ile ünlüdür. Bu deneyde köpeğe bir zil çalınır ve köpek tepki vermez. Ardından et verilir ve köpek salya akıtmaya başlar. Daha sonra et ile birlikte zil çalınır.  Birkaç deneme sonrasında köpeğe sadece zil çalındığı zamanda salya akıtmaya başlar. Bu olaya şartlı refleks adı verilmiştir. Ayrıca psikoloji alanında yapılan çalışmaların geçerli olmassını sağlayan tek şeyin deneysel yöntem olduğunu savunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir