Histrionik Kişilik Bozukluğu Nedir, Nasıl Anlaşılır

Bu tip kişiler ilgiye açtır ve hiç doymazlar, kaprislidirler, kolay tahrik olurlar; görmezden gelinmeye tahammül edemezler; aşarı abartılı, renkli giyinir ve makyaj yaparlar; tepkileri ve mimikleri de aynı şekilde abartılıdır. İlişkileri iyi olsa da kısa süreli ve sığdır. ilgiyi elde etmek için herşeyi yaparlar ve kolayca yalan söyleyebilir, hile yapabilirler. İşte bu hilelerinin ortaya çıkacağı kaygısı sebebiyle de ilişkileri uzun sürmez. Geçmişten ders alamazlar, otonomileri yoktur, kendi başına bişey yapamazlar.

Histrionik Kişilik Bozukluğu

Genel toplumda görülme sıklığı %2-3′tür. Kadınlarda daha sıktır. Genç erişkinlik yaşlarında başlar.

Bu hastalık; bir takım özdeşim problemleri ve ebeveynlerin yanlış tavırları sonucu ortaya çıkar. Babanın mesafeli olması ve hoşgörüsüz davranması, annenin ise kışkırtıcı ve ayartıcı davranışlar sergilemesi sık görülen örüntülerdendir. Çocukluk döneminde ödipus-elektra kompleksini sağlıklı tamamlayamamışlardır, ayrıca yakınlaşma ve ayrışma durumlarıyla ilgili sorunlar yaşamışlardır.

Belirtileri Nelerdir

Bir hastaya histrionik tip kişilik bozukluğu var demek için aşağıdaki kriterlerden en az beşinin kişide bulunması gereklidir.

1- Başkalarıyla olan ilişkilerinde sık sık cinsel anlamda ayartıcı, baştan çıkarıcı davranışlar görülür. Durmadan bir flört halindedirler. Şefkat ve ilgiye olan açlıklarından dolayı, hiç de seçici olmadan birileri ile flört ederler, hatta cinsel ilişkiye girerler. Burada amaç cinsel açlığı gidermek değildir zaten çoğunda cinsel fonksiyon bozuklukları vardır, asıl amaç ilgiyi elde etmektir.

2- Derin olmayan ve ani değişebilen duyguları vardır. Örneğin gülerken aniden ağlayabilirler.

3- İlgiyi elde etmek için sürekli fiziksel görünümüyle, giyimiyle makyajıyla, bakımıyla uğraşırlar. Sürekli saçları yapılmış gezerler. Makyajları ve kıyafetleri çok ilgi çekici olur.

4- Başkalarını etkilemeye yönelik, aşırı çok ve ayrıntıdan yoksun konuşmaları vardır. Bilgi eksikliği, yüzeysellik, içerik fakirliği, ilgi için konuşuyor oldukları dikkati çeker.

5- Duygularını yapmacık, gösteriş amaçlı, aşırı abartılı şekilde ortaya koyarlar. Elbiselerine Bir şey dökülse dünyası yıkılmış gibi ani tepki verebilirler ama bu tip tepkiler de diğerleri gibi kısa sürer. Abartılı mimikleri vardır. Pireyi deve yaparlar.

6- Çevresindeki insanlardan ve telkinlerden çabuk etkilenirler. Amaçları ilgi çekmek olduğu için insanların isteklerini dinler onlara göre davranmak isterler, bu yüzden kolay yönlendirilebilirler ama herkesin ilgisini çekmek istediklerinden birkaç kişi farklı farklı fikir beyan ederse ne yapacağını şaşırırlar. Otonomileri yoktur.

7- İlişkilerinin Şu ankinden daha yakın olmasını isterler; ilgiye, sevgiye hiç doymazlar.

8- İlgi odağı olmadıkları durumlarda rahatsız olurlar. Bu yüzden ilgi çekmek için her yolu denerler. Tanımadığı ortamlarda ilgi çekmek için yanındaki tanıdığı ile yüksek sesle konuşup, kahkahalar atabilirler.

Tedavi Süreci

Sürekli ilgi açlığı içinde oldukları için bazı sadakat sorunları yaşayabilirler. Tedaviye geliş şekilleri genelde sevgili veya eşleri ile yaşadıkları sorunlardır. Grup veya bireysel analitik terapiler uygulanabilir. Duygu durum problemleri için ilaç kullanılabilir. Kişinin duygularını doğru ifade etmesi için, Otonomi kazandırılması için çalışılır.

One thought on “Histrionik Kişilik Bozukluğu Nedir, Nasıl Anlaşılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir