Erkeklerdeki Cinsel Sorunların Altında Yatan Nedenler

Erkeklerde kadınlarda da olduğu gibi çeşitli cinsel sorunlar yaşanabilmektedir. En sık olarak ortaya çıkan cinsel sorunların başında erkeklerde erken boşalma, cinsel isteksizlik ve ereksiyon sorunları oluşmaktadır. Erkeklerde hem cinsel yaşamı hem de sosyal yaşamı ciddi şekilde etkileyen cinsel sorunların temelinde fizyolojik ya da biyiolojik problemlerin yanı sıra psikolojik sorunlar da yatabilmektedir.

Yetiştirilme Şartları

Erkek evlatlarının ailelerde yetiştirilirken erkek olmakla ilgili toplumsal şekilde öğrendikleri öğretilerin başında her zaman cinsel ilişkiyi düşünen veya hazır olan bireyler şeklindedir. Bu tür öğretilerde genelde erkekler kadınları ele geçirmek ve tatmin olmak gibi kurallar ile çevrili bir algıyı benimsemeye zorlanmaktadırlar. Ayrıca eğlenilecek ve evlenilecek kadınlar şeklinde cinsel yaşamda ayırma eğiliminin empoze edildiği yanlış algılar neticesinde bazı durumlarda erkekler evlendiği kadınlar ile cinsel sorunlar yaşamaktadırlar. Geleneksel olarak toplumumuzda erkeğin cinsel rolü onu daima aktif ve başarılı olmaya zorlarken asla hazır olmama gibi durumları kabul etmemesi aşılanmaktadır. Ancak asıl şartların böyle olmadığı durumlar neticesinde kendisini zorlayan erkek başarısızlık kavramından korkarak performans düşüklüğü yaşayabilmektedir. Cinsel ilişkideki amaç esasen bir şeyi başarmak değil de cinsel partneriyle zevkli bir cinsel yaşam sürmektir.

Kişilik Problemlerinin Yansımaları

Şizofren kişilik bozukluğu yaşayan erkeklerde cinsel sorunlar çok fazla yaşanmaktadır. Bebeklik dönemlerinde annesi ile çok yakın bir duygusal ya da fiziksel bağ kuramamış erkeklerde bir kadınla cinsel yakınlık ve ilişki kurma isteği az seviyelerde olmaktadır. Karşı cinsten uzak duran bu tür erkekler cinsel sorunlar yaşamaktadır. Ayrıca anelerine aşırı şekilde düşkünlük gösteren erkekler eşleriyle cinsel ilişkiye girmek istemeyebilirler ve daha çok şefkat arayışı içindedirler. Cinsel yaşamlarında aktif olduklarında anlarda ise şiddete dahi başvurabilen sorunlar yaşayabilmektedirler.

Cinsel Yönelim Sorunları

Cinsel sorunlar konusunda kendini pek çok erkek soyutlayıp kabullenmezken bazı erkekler de ise farklı konular nedeniyle daha derin problemler söz konusudur. Eşcinsel olmalarına rağmen bunun farkında olarak toplum baskısı nedeniyle evlenen veya erkek rolünde kadınlar ile birlikte olan erkeklerde gizlenen bir cinsel kimlik söz konusu olabilmektedir. Eşleriyle cinsel ilişki esnasında dahi bir erkeği düşünerek orgazm olabilen bu tür erkeklerde zamanla kadınlar ile cinsel ilişki isteği kaybolmaktadır. Bazen de bunun farkında olan erkeklerde eşcinsel arzular bastırılarak çapkın bir erkek gibi davranma eğilimi söz konusudur. Erkek gibi görünen ya da davranan kadınlar ile birlikte olmayı seçen erkeklerde de cinsel yönelim sorunları olurken cinsel sorunlar açısından erkeklerin saklanma ya da kabullenememe inanışları en büyük nedendir.

Depresif Ruh Halinin Olumsuz Etkileri

Stres veya depresyon gibi pek çok psikiyatrik rahatsızlık cinsel isteği hem kadınlarda hem de erkeklerde azaltmaktadır. Anksiyete bozukluğu, obsesif kompülsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu ve şizofreni gibi psikotik bozukluklar da cinsel sorunlar açısından etkili olan faktörlerdendir. Erkeklerde cinsel isteksizlik, ereksiyon sorunları veya iktidar sorunları yaşandığında çevresinin bunu anlamasından korkması ve bu nedenle ilaç tedavisi veya uzman desteğinden kaçınması da oldukça yanlış ve hatalı bir durumdur.

Erkek Cinsel Sorunları

Erkeklerde yaşanan çeşitli cinsel sorunlar psikolojik nedenler ile yoğunlukla oluşurken özellikle yaşla birlikte artan sağlık sorunlarına bağlı şekilde gelişen çeşitli problemlere ek olarak yaşla birlikte oluşabilecek durumlar konusunda yanlış algıların olması nedeniyle cinsel yaşamda mutsuzluk ve çeşitli sıkıntılar oluşmaktadır. Kadınların cinsel sorunlar konusunda daha kolay kabullenici olması ve uzman desteği almasının doğruluğunu muhakkak erkeklerin de benimsemesi oldukça gereklidir. Her hastalık gibi cinsel hastalıklar veya sorunlarda doğaldır ve tedavi edilebilmesi mümkündür. Böylelikle cinsel sorunlar ortadan kalkarken daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmek tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir