Cinsel Terapi Nedir Nasıl Yapılır ?

Cinsel terapi, cinsellik konusunda problem yaşayan bireylere ya da çiftlere uygulanan bir tür konuşma terapisidir. Bu terapi psikologlar ve psikiyatristler tarafından uygulanır. Kişilere cinsellikle ilgili yol göstermeyi amaçlar. Ayrıca evde yapacakları ödevleri içerir.

Tedavi Edilen Cinsel İşlev Bozuklukları

Tedavi edilen bozukluklar; vajinismus, erken boşalma, ereksiyon problemleri , kadında ağrılı cinsel ilişki(disparoni), cinsel istek bozukluğu, orgazm bozukluğu, kadında uyarılma bozukluğudur.

Cinsel İşlev Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir?

Yaşanan sorun biyolojik bir neden bağlı ise ilaç ve tıbbi tedavi uygulanır. böyle bir durumda tedaviyi ürolog, psikiyatrist ya da kadın doğum uzmanı yapar. Eğer cinsel sorun biyolojik bir nedene bağlı değil ise altında yatan nedenler psikolojiktir. Bu nedenle kişiyle yapılacak görüşmeler sonucunda sorunun oluşmasına neden olan etmenler belirlenir. Cinsel terapiyi, cinsel terapi eğitimi almış psikologlar ve psikiyatristler yapabilir. Kullanılan terapi teknikleri ile yaşanılan cinsel işlev bozuklukları tedavi edilir. Kimilerinde kısa sürede çözümlenebilirken, kimilerinde tedavi bir iki yılı alabilir. Bu kişinin yaşadığı sorunun boyutuna, kişinin direncine bağlı olarak değişir.

Cinsel Terapide Neler Yapılır Neler Yapılmaz?

Terapiye başvuran kişinin cinsel eşi varsa eşi ile tedavi alması önerilmektedir. Bu durum tedavi başarısını arttıran önemli bir etmendir. Cinsel terapi için başvuran kişilerde bedensel bir inceleme yapılmaz. Kişinin duygu, düşünce ve davranışlarına odaklanılır. Bedensel bir sorun olduğu düşünülürse kişi kadın doğum uzmanı ya da üroloğa yönlendirilir. Psikoloğun ya da psikiyatristin bulunduğu odada cinsel ilişki kurulmaz. Cinsel terapi sırasında danışana cinsel bölge anatomisi, fizyolojisi, yanlış cinsel inanışlar, cinsellik kavramı anlatılır. Danışana çeşitli ev ödevleri verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir